המכביה השש-עשרה - מוזיאון הספורט היהודי העולמי
Main Content
Header background of page המכביה השש-עשרה

המכביה השש-עשרה
 

16 - 23 ביולי | 2001

 16

 

 

המכביה ה- 16
כ"ה בתמוז - ו' באב, תשס"א

הכנות אינטנסיביות וההרשמות מחו"ל הצביעו על כך שהמכביה ה –16 תשבור שיאים לגבי מספר המשתתפים והישגי ספורט. אך התגברות הטרור עד לפיגוע בדולפינריום בת"א (יוני 2001) קצת לפני המכביה, גרם להצעות של המשלחות הגדולות לדחיית המשחקים בשנה ואף איים על ביטולם. ישיבת חירום של מנהיגי מכבי (יוני 2001) וחברי ממשלת ישראל בדרג הגבוה ביותר הדגישו את חשיבות קיום המכביה והבטיחו סדרי ביטחון יוצאי דופן שבסופו של דבר הביאו להחלטה להמשיך בהכנות כמתוכנן.

תוך סדרי ביטחון כבדים, נערך טקס הפתיחה ב - 16 ביולי בפעם הראשונה באצטדיון טדי בירושלים, הטקס היה מרהיב ומשך קהל צופים רב. הנשיא משה קצב פתח את המשחקים. נוכחות ראש הממשלה אריאל שרון ושרי ממשלה, לצד ראש ממשלת רומניה, אח"מים מחו"ל, סגל דיפלומטי ורבים ממנהיגי יהדות העולם, היוו הפגנת סולידריות מרשימה עם ישראל בשעה קשה בתולדותיה. הכוכב הישראלי בקפיצה למוט אלכס אברבוך נשא את הלפיד אל תוך אצטדיון טדי. השחיינית הישראלית זוכת 3 מדליות הזהב באולימפיאדת סידני 2000 קרן לייבוביץ, הדליקה את אש המכביה שנבנתה במיוחד לאירוע. 

למרות איומי הטרור, משלחות רבות וגדולות, 2200 ספורטאים מ-46 מדינות ו–1100 ספורטאים מישראל, השתתפו במכביה. בין משלחות אחרות מאירופה – רוסיה, גרמניה, צרפת וטורקיה שהגיעו עם משלחות גדולות. חשובה לא פחות היתה השתתפותו של השחיין היהודי, זוכה 3 מדליות זהב בסידני 2000 ומחזיק בשיא העולמי, לני קרייזלברג (ארה"ב). שני זוכי מדליות זהב נוספים מסידני, מריה מזינה הסייפת הרוסיה וסרגיי שריקוב גם הוא סייף מרוסיה, היו כוכבי תחרויות הסייף. תחרויות הטניס והג'ודו בלטו במיוחד ברמתם הגבוהה. פעם נוספת מכבית הנוער שהתרכזה בזיכרון יעקב היתה הצלחה גדולה. 

טקס הנעילה בברכת הסולטן במעמד ראש הממשלה אריאל שרון וראש עיריית ירושלים אהוד אולמרט, היה סיום הולם למכביה מרהיבה ומיוחדת במינה, אשר משתתפיה גאים להיות חלק ממנה.

גופן ניגודיות ❯ הצהרת נגישות